Text byl naposledy upravován na začátku roku 2019 po velké obměně a zeštíhlení kitu.
Zrovna dnes jsem si všimla dalšího dotazu na téma, kolik je cena obvyklá za služby vizážistky a proč jsou vizážistky tak drahé. Pojďme se teď tedy společně podívat na to, co tvoří cenu této (mé) služby.
Zrovna dnes jsem si všimla dalšího dotazu na téma, kolik je cena obvyklá za služby vizážistky a proč jsou vizážistky tak drahé. Pojďme se teď tedy společně podívat na to, co tvoří cenu této (mé) služby.
V první řadě je nutné si uvědomit, co všechno se do ceny započítává. Pokud mám líčení jen bokem k jinému podnikání/zaměstnání, nemusím řešit například sociální a ze zdravotního platím zálohy jen z reálných příjmů, vejdu se tedy nejme tomu do cca 300 měsíčně. Pokud je však líčení mým hlavním příjmem, musím platit obojí, přičemž minimální výše záloh v tuto chvíli dosahuje 4596,-, což se samozřejmě do ceny promítne poměrně výrazně.
Další položkou jsou kurzy či workshopy. Ty se pohybují od cca 2000 za jednodenní workshop až po desítky tisíc za dlouhodobé kurzy. Za jak dlouho by se nám taková investice do sebevzdělávání měla vrátit, si musí rozhodnout každá vizážistka sama - já za poslední rok absolvovala kurzy asi za 10 000,- a ráda bych, aby se mi investice do roka vrátila (Kdybych absolvovala velký kurz třeba za 50 000, návratnost investice bych si představovala nejdéle do tří let). V mém případě tedy jde asi o 850,- měsíčně.
Dostáváme se k "výrobním prostředkům" - tedy líčidlům a štětcům. Protože jsem za poslední rok při přechodu z běžné profi kosmetiky na kosmetiku netestovanou na zvířatech, mohu říci, že mám v kufru "malovátka" asi za 15000,-. Samozřejmě musím počítat s dobou trvanlivosti - tu nejkratší mají řasenky - 3-6 měsíců, tekuté produkty maximálně 1,5 roku - ty naštěstí často zvládnu vypoužívat dříve, než nastane jejich čas. Nejdelší dobu trvanlivosti pak mají věci suché - pudry, stíny a podobně. Dejme tomu, že "poločas rozpadu" bude v tomto případě třeba rok a půl - měsíčně tedy jde o částku 833,-
Nezmínila jsem ještě štětce a blendery. Zde je poměrně důležitý poměr cena/kvalita a fakt, že málo která vizážistka má jen jednu sadu štětců a jeden blender. Jejich trvanlivost záleží nejen na vstupní kvalitě, ale i na péči, kterou jim během jejich života věnujeme. Protože zdaleka nejdu po nejdražších štětcích, tak i přesto, že mám dvě plné sady s velmi příjemným chlupem a několik blenderů (houbiček) stálo mě toto vybavení asi 5000,- - a pak je nutné sem připočítat hygienu - tedy desinfekce na štětce, mýdlo a sem přidám i dezinfekci do líčidel. Protože je to spotřební zboží, budu se orientovat podle průměrné doby trvanlivosti štětců, Ta je asi dva roky. Za dva roky spotřebuji minimálně dvě lahvičky tekutého mýdla (používám na blendery), čtyři mýdla na štětce, osm lahviček dezinfekce na štětce a dvě lahvičky dezinfekce do líčidel. Zde se celkem pohybuji kolem částky 4800,-. Štětce a péče o ně a líčidla mě tedy měsíčně vyjdou asi na 408,-
Často opomínanou položkou je kufr či taška, kterou potřebuje každý vizážista, pokud nepracuje jen doma (v domovském atelieru), ale za klientkami i dojíždí. Dá se to vzít různě, já po letech tvrzení, že takovéto věci nepotřebuji (chodila jsem se sportovní taškou - a také jsem jich několik zničila) nakonec skončila u profesionálního vizážistického kufru od firmy Züca - dá se na něj i sednout, kromě líčení se mi do něj vejdou i věci na vlasy a má spoustu praktických kapsiček. Také má kolečka ze stejného materiálu jako in-line brusle a lépe se tedy táhne než kufr s kolečky plastovými. Díky kovové kostře je kromě potahu prakticky nezničitelný. Kufr, který mám já, je u nás aktuálně k dostání za 6350,- nejlevnější potah pak za 1350,-. Rozpočítávat obojí dohromady budu na tři roky - předpokládám, že tolik maximálně vydrží potah a také se po třech letech může krásně stát, že se do kufru už nevejdu. To vychází na 180,- měsíčně.
V sekci o kufru jsem se dostala k další položce - a tou jsou věci k vlasům - žehlička a kulma, různé laky, hřebeny, podložky, pinety a další. Nebudu li řešit GHD a další značky, dostanu se v běžné třídě na částku asi 3000 za obojí a vzhledem ke kvalitám dnešních výrobků počítám s tím, že nevydrží déle, než dva roky. Měsíčně je to tedy cca 150,- za elektroniku a troufám si tvrdit, že minimálně stejně za spotřební zboží. Dejme tomu 300,- měsíčně
Sečteno podtrženo jen těmito základními nutnostmi jsme se dostali na částku 7167 měsíčně v případě, že je vizážistika vaší hlavní obživou. Tato částka je spíše minimální, mnoho mých kolegyň má v líčidlech a štětcích mnohem vyšší částky než já. Já k této částce dospěla v podstatě díky loňskému zeštíhlení a obměně kitu - v tomto roce ještě dokupuji věci, které mi chybí (nebo mám pocit, že jich mám málo).
Pokud si s těmito měsíčními náklady řeknu 800,- za líčení, v případě, že nalíčím 10 žen, můj příjem je 8000,- to pokryje náklady a zbyde 833,-. Pokud vezmu, že jedno líčení trvá asi hodinu, vychází z toho báječných 83,-/h - a to jsme se ještě nedostali k času, který strávím přípravou kitu (čištění a praní štětců, cesta za klientkou, komunikace s ní a podobně). Dá se říci, že i v případě, že jsem s klientkou strávila fyzicky jen hodinu, obvykle jde spíše o dvě a půl až tři hodiny, které klientce věnuji. Má hodinová výplata je tedy úžasných 27,-. To je nejen hluboko pod minimální hodinovou mzdou, ale také hluboko pod tím, co dostává třeba prodavačka, natož pak kolik by měl dostat kvalifikovaný odborník, jakým vzdělávající se vizážistka (snad) bezesporu je.
Osobně jsem svou cenu nastavila na 1500,- za nejjednodužší hodinové líčení s rychlou úpravou vlasů. Pokud za tuto cenu nalíčím 10 žen, můj příjem je 15000,- a po odečtení nákladů zbývá 7833,- Vezmu li v potaz výše uvedený předpoklad, že s jednou klientkou strávím reálně (ač ne fyzicky) asi 3 hodiny, můj hodinový výdělek činí asi 261,- - což je podle mě velmi blízko minimální adekvátní odměně za veškerý čas, který každá (i každý) z nás věnuje.
V tomto příspěvku ještě není zohledněn čas strávený sháněním klientů, čas strávený komunikací s potenciálními zájemci o naše služby, pronájem prostor (který je zpravidla VELKOU položkou) a samozřejmě prezentace - třeba web hosting nebo placené reklamy na FB a Instagramu.
Mám nyní dva dotazy: jeden je pro kolegyně a kolegy - "A jak máte nastavené ceny vy?" a jeden pro veřejnost - "Ještě máte pocit, že je líčení zbytečně předražené a že ten, kdo vás nalíčí na svatbu za 300,- má opravdu v pořádku vše, co má mít - ať už co se týče hygieny, trvanlivosti produktů nebo třeba odvodů?"